31 березня 2025 року відбулось 17 засідання президії Профспілки працівників державних установ України.
На порядку денному розглядались питання щодо затвердження статистичного звіту Профспілки працівників державних установ України за 2024 рік, виконання бюджету Профспілки за 2024 рік та затвердження бюджету на поточний період та звіт про навчання профспілкових працівників і профактивістів у 2024.
Традиційно президія розпочалась з інформації голови Профспілки Юрія Піжука про роботу Центрального комітету та регіональних організацій Профспілки протягом останніх 3 місяців.
Зокрема, голова Профспілки відзначив, що перший квартал у діяльності профспілки був насиченим, як у плані профспілкових заходів, так і щодо роботи над законопроектами та нормативними актами. Членам президії ЦК було представлено відповідну презентацію.
інформуючи про статистичні дані, заступниця голови Профспілки Наталія Шарапа відзначила, що збереження профспілкового членства є одним з пріоритетних завдань в повсякденні, в умовах війни.
Серед найвагоміших причин зменшення профспілкового членства залишається окупаційно-терористична війна, також впливають окремі чинники соціально-економічного характеру: інфляційні процеси, підвищення оподаткування, зменшення кількості працівників, відсутність потужних мотиваційних чинників та інше.
Разом з тим, збереження профспілкового членства вбачається через зміцнення внутрішньої єдності у Профспілці, продовження роботи по створенню первинних профспілкових організацій в ОМС можливість залучення до профспілкових навчань потенційних членів Профспілки та інше.
Приємно відзначити, що саме через активну позицію активістів і лідерів профспілкових організацій ми спостерігаємо тенденції до сповільнення зниження чисельності членів профспілки. Так, ці темпи знизились з 17% у 2022 році до 6,0% в 2024 році.
Члени президії проголосували за затвердження бюджету профспілки на 2025 рік. У зв’язку із зменшенням надходжень від профспілкових внесків, вбачається за необхідність направлення коштів Профспілки першочергово на основні статутні завдання.
Також члени президії затвердили звіт про навчання профспілкових працівників і профактивістів у 2024 році.
В цілому навчальна діяльність Профспілки у 2024 році, як і в попередні періоди, включала такі складові:
1) спільний проект з Шведською профспілкою державних службовців «Fackforbundet ST «Розширення прав і можливостей молодих працівників профспілкового руху України»;
2) навчальні активності за програмами ГО «Трудові ініціативи» та Американського центру міжнародної профспілкової солідарності Solidarity Center, співпраці з Європейською федерацією профспілок громадського обслуговування, Норвезькою професійною спілкою муніципальних та загальних службовців та організаціями громадянського суспільства;
3) навчання, що проводять регіональні організації Профспілки.
Очевидно, що кількість спілчан, охоплених навчанням у 2024 році відрізняється від попередніх періодів, проте у звітному періоді навчальними заходами Профспілки було охоплено 3803 осіб (у 2023 році навчанням було охоплено 3430 осіб), що відображає зростання навчальних спроможностей Профспілки та ще більшу адаптацію до роботи в умовах війни.
З урахуванням військового стану в Україні, бойових дій, що тривають на значних територіях, соціально-економічних змін та євроінтеграційних процесів, водночас, залишається важливим адаптувати нову тематику, різні форми та методи навчальних заходів. Варто звернути увагу на проведення навчання з питань адаптації законодавства до вимог Європейського союзу, підтримки ментального здоров’я працівників, надання першої медичної допомоги, особливо для профспілкових організацій, які працюють в прифронтових територіях.